Szybkie czytanie to zbiór technik pozwalających na zwiększenie tempa, w jakim czytamy – zwykle za szybkie czytanie uznaje się prędkość powyżej 400 słów za minutę. Prędkości osiągane przez mistrzów szybkiego czytania dochodzą nawet do 35 000 słów na minutę, co pozwala przeczytać przeciętnej długości książkę w kilkanaście minut. Jak to możliwe?
Początki szybkiego czytania
Jak wiele wynalazków, szybkie czytanie miało swój początek w wojsku. W czasie drugiej wojny światowej okazało się, że piloci samolotów wojskowych nie zawsze byli w stanie z daleka dostrzec i rozpoznać maszyny wroga. Jako że pomylenie samolotu wrogiego z przyjacielskim raczej nie jest wskazane, skonstruowano przyrząd zwany tachistoskopem. Przyrząd ten wyświetlał na ekranie migawki zdjęć samolotów sojuszniczych i wrogich. Na początku czas wyświetlania zdjęć był długi, ale potem zaczęto go skracać. Odkryto, że dzięki ćwiczeniom osoby biorące udział w szkoleniu były zdolne odróżnić bardzo niewielkie samoloty różnych krajów, gdy czas ich ekspozycji na ekranie wynosił zaledwie 0,002 sekundy!
Szybkie czytanie a biologia – czyli co nas ogranicza
Ludzki mózg to wspaniały organ, którego możliwości jak dotąd nie byliśmy w stanie zbadać. Odkąd powstał, działa bez przerwy – kontroluje nasz oddech, bicie serca, każdy mały proces odbywający się w naszym organizmie. Pozwala nam się uczyć, analizować otoczenie, cieszyć się, spać… Wszystkie te działania zużywają niesamowitą ilość energii. Szacuje się, że przeciętny człowiek wykorzystuje – no właśnie, ile? Mit mówiący o tym, że wykorzystujemy zaledwie 10% naszego mózgu jest fałszywy – został niejednokrotnie obalony. Prawdziwe jest jednak stwierdzenie, że przeciętny człowiek wykorzystuje ok. 25% możliwości transferowych, jakie dają nasze neurony. Dlaczego tak się dzieje?
Jak nauczyć się szybko czytać?
Szybkie czytanie jak każda inna umiejętność jest możliwa do opanowania poprzez systematyczną naukę i ćwiczenia. Nawet jeśli teraz prędkość z jaką czytasz to mniej niż 150 słów na minutę, możesz to bardzo szybko zmienić wykorzystując odpowiednie techniki i metody.
Nie ważne czy chcesz pozostać kompetentnym w swojej dziedzinie, nauczyć się czegoś nowego, a może tylko przyspieszyć przyswajanie nudnych lektur, umiejętność szybkiego czytania jest teraz na wagę złota. Dobrym sposobem jest skorzystanie z kursu szybkiego czytania, który poprowadzi Cię przez wszystkie etapy nauki.
Jak szybko czytać? Aby dowiedzieć się dzięki jakim metodom i przykładom można nauczyć się szybko czytać, oraz mieć pojęcie z czym będziesz miał do czynienia, zerknij poniżej! W dalszej części artykułu znajdziesz przykłady ćwiczeń pozwalających na szybkie podniesienie tempa, w jakim czytasz!
https://szybkanauka.pro/szybkie-czytanie-test/