środa, 29 kwietnia 2020

Jak zwiększyć szybkość czytania?

chłopiec czytający książkę szybko
   Szybkie czytanie to zbiór technik pozwalających na zwiększenie tempa, w jakim czytamy – zwykle za szybkie czytanie uznaje się prędkość powyżej 400 słów za minutę. Prędkości osiągane przez mistrzów szybkiego czytania dochodzą nawet do 35 000 słów na minutę, co pozwala przeczytać przeciętnej długości książkę w kilkanaście minut. Jak to możliwe?

Początki szybkiego czytania
  Jak wiele wynalazków, szybkie czytanie miało swój początek w wojsku. W czasie drugiej wojny światowej okazało się, że piloci samolotów wojskowych nie zawsze byli w stanie z daleka dostrzec  i rozpoznać maszyny wroga. Jako że pomylenie samolotu wrogiego z przyjacielskim raczej nie jest wskazane, skonstruowano przyrząd zwany tachistoskopem.  Przyrząd ten wyświetlał na ekranie migawki zdjęć samolotów sojuszniczych i wrogich. Na początku czas wyświetlania zdjęć był długi, ale potem zaczęto go skracać. Odkryto, że dzięki ćwiczeniom osoby biorące udział w szkoleniu były zdolne odróżnić bardzo niewielkie samoloty różnych krajów, gdy czas ich ekspozycji na ekranie wynosił zaledwie 0,002 sekundy!

Szybkie czytanie a biologia  – czyli co nas ogranicza
   Ludzki mózg to wspaniały organ, którego możliwości jak dotąd nie byliśmy w stanie zbadać. Odkąd powstał, działa bez przerwy – kontroluje nasz oddech, bicie serca, każdy mały proces odbywający się w naszym organizmie. Pozwala nam się uczyć, analizować otoczenie, cieszyć się, spać… Wszystkie te działania zużywają niesamowitą ilość energii. Szacuje się, że przeciętny człowiek wykorzystuje – no właśnie, ile? Mit mówiący o tym, że wykorzystujemy zaledwie 10% naszego mózgu jest fałszywy – został niejednokrotnie obalony. Prawdziwe jest jednak stwierdzenie, że przeciętny człowiek wykorzystuje ok. 25% możliwości transferowych, jakie dają nasze neurony. Dlaczego tak się dzieje?
Jak nauczyć się szybko czytać?
Szybkie czytanie jak każda inna umiejętność jest możliwa do opanowania poprzez systematyczną naukę i ćwiczenia. Nawet jeśli teraz prędkość z jaką czytasz to mniej niż 150 słów na minutę, możesz to bardzo szybko zmienić wykorzystując odpowiednie techniki i metody.

   Nie ważne czy chcesz pozostać kompetentnym w swojej dziedzinie, nauczyć się czegoś nowego, a może tylko przyspieszyć przyswajanie nudnych lektur, umiejętność szybkiego czytania jest teraz na wagę złota. Dobrym sposobem jest skorzystanie z kursu szybkiego czytania, który poprowadzi Cię przez wszystkie etapy nauki.

   Jak szybko czytać? Aby dowiedzieć się dzięki jakim metodom i przykładom można nauczyć się szybko czytać, oraz mieć pojęcie z czym będziesz miał do czynienia, zerknij poniżej! W dalszej części artykułu znajdziesz przykłady ćwiczeń pozwalających na szybkie podniesienie tempa, w jakim czytasz!

https://www.youtube.com/watch?v=1qQt70MFPrs
https://szybkanauka.pro/szybkie-czytanie-test/

wtorek, 28 kwietnia 2020

Polecane do czytania

Myślisz może, że kot to tylko mrucząca przytulanka albo kanapowiec, leniwie wylegujący się godzinami na kanapie? Nic bardziej mylnego! Poznaj niezwykłe historie Simona, Maszy, Siemiona, Kiddo i Rudzielca, a odkryjesz prawdziwą kocią naturę. Służba na okręcie wojennym, przejście tysięcy kilometrów, by wrócić do domu, ostrzeżenie rodziny przed pożarem, lot balonem – oto, do czego zdolne są koty! Potrafią być odważne i narażać się dla ludzi oraz stawać w ich obronie. To właśnie o nich jest ta książka.
Kot na medal
Koniec wakacji to nie koniec przygód. Wie o tym doskonale dziesięcioletni Oskar, któremu nowy rok szkolny przyniesie nowe radości, wyzwania, ale także niespotykane dotąd problemy. Wszystko miało się zmienić: szkoła, relacje Oskara z rodziną, a nawet jego przyjaźń z Jeremim. Czy ich znajomość wytrzyma najważniejszą próbę lojalności i oddania? I czy miłość, nawet ta pierwsza, zawsze okazuje się silniejsza niż przyjaźń? Na te właśnie pytania będzie musiał sobie odpowiedzieć Oskar.
Mój kumpel Jeremi
Ponad 30 tysięcy lat temu człowiek oswoił wilcze szczenię z watahy trzymającej się w pobliżu ludzi, po których zostawały często resztki jedzenia. Inny – jak nazwała go w swoim opowiadaniu Autorka – dał słowo wilczkowi, że podzieli się z nim domem, jedzeniem i wolnością. I dotrzymał słowa.

Przez tysiąclecia szliśmy razem – człowiek i pies – zdobywając nowe kontynenty, przystosowując się do nowych warunków życia. Psy stały się członkami naszych rodzin, my – ich watahą. Kolejne pokolenia ludzi tak dobierały psy w pary, by wyhodować rasy myśliwskie, pasterskie, towarzyszące (albo jak wikingowie – ratujące tonących). Psy nas nie zawodziły. My, niestety, nie zawsze dotrzymywaliśmy słowa, np. ucząc psy agresji. I wciąż jeszcze zakładając im łańcuchy, porzucając, głodząc.

Opowiadaniom towarzyszą znakomite komentarze popularnonaukowe. Często zaskakujące. (Jak to, że spanie z psem wcale nie jest niezdrowe; uodporniamy się dzięki temu wzajemnie na wirusy i bakterie!). Ta niezwykle wartościowa książka pozwala zrozumieć naturę naszych wiernych przyjaciół, a przede wszystkim przypomina, że jesteśmy na zawsze odpowiedzialni za to, co oswoiliśmy, jak mówił Lis do Małego Księcia.
(Dorota Koman)
Skąd przyszedł pies i dokąd zaszedł?

15 znakomitych opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze.

Zbiór opowiadań dla młodzieży w wieku 11-15 lat – o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata…
Gorzka czekolada i inne opowiadania o wartościach



czwartek, 23 kwietnia 2020

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


   Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto obchodzone w ponad 100 krajach na całym świecie. To dzień pisarzy, poetów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa. tego dnia odbywa się wiele wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, konkursów, a księgarnie przygotowują różne akcje promocyjne. 

   Święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa  de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.



                                          https://www.gandalf.pl

    Na obrazku widzicie książki. Pierwsza po lewej stronie to gliniana tabliczka, na której znaki (litery) robiono specjalnym rylcem, potem te tabliczki suszono lub wypalano, aby nadać im trwałość.

    Kolejna to zwój papirusowyPapirus – materiał pisarski otrzymywany z rośliny o tej samej nazwie występującej w Egipcie. Łodygi trzciny papirusowej krajano na cienkie paski, które układano na desce, przykrywając drugą warstwą pasków, prostopadle do poprzednich. Po zwilżeniu wodą, ubijano kamieniem lub drewnianym młotem lub prasowano. Wydzielający się sok sklejał paski w jednolitą masę. Następnie wygładzano kością, muszlą lub fiszbinem, suszono na słońcu, pojedyncze arkusze papirusu sklejano we wstęgi, z których powstawały zwoje. 

Następne już bardziej przypominają współczesne książki. Taka jej forma to kodeks

Kodeks - forma książki powstała u schyłku czasów antycznych zamiast wcześniejszego zwoju. Było to kilka ze sobą związanych tabliczek woskowych. W podobny sposób w średniowieczu zaczęto składać karty pergaminowe, tworząc z nich poszyty i składki o różnej ilości kart, przytwierdzane do drewnianych tabliczek jako okładzin. Ta nowa forma książki kształtowała się zapewne w ciągu II i III wieku n.e., upowszechniła się zaś ostatecznie w IV i V wieku. W średniowieczu kodeks był już jedyną formą książki z kartami pergaminowymi, a później papierowymi.

Ostatnia to czytnik e-booków. Być może w przyszłości zastąpi tradycyjną książkę, albo nadal będą ludzie, którzy kochają tradycyjny szelest papierowych kartek, zapach farby drukarskiej, a może zostanie wymyślone coś innego. 

wtorek, 21 kwietnia 2020

Do czego może służyć książka?

Teoretycznie książka służy do czytania. Z pewnością znajdą się jednak wśród nas tacy, którzy wykorzystają książkę w mniej oczywisty sposób. Czy to jako podpórkę pod głowę w czasie podróży pociągiem, czy też jako podstawek pod kubek z herbatą... Okazuje się, że książka to bardzo funkcjonalny przedmiot, a w kryzysowych sytuacjach można ją wykorzystać w wyjątkowo ekstremalny sposób.  

Na niezwykle ciekawy pomysł wpadli rosyjscy murarze. Niebezpieczną wyrwę, która utworzyła się  w murze Biblioteki Publicznej w Samarze postanowili naprawić, używając do tego... książek z bibliotecznych zbiorów.
Książki można wykorzystać również jako podpórki do czegoś, podkładki do pisania, czy pod myszkę komputerową, a opasłe tomy mogą prostować pogniecione kartki. Grube książki mogą być przydatne do suszenia kwiatów i liści.
A może Wy macie jakieś inne ciekawe zastosowania  książek?
Zapraszam do zabawy. Wasze pomysły wpiszcie w komentarzu na blogu albo na Teams w grupach Jesteśmy razem i Nasze miejsce

piątek, 17 kwietnia 2020

Konkurs fotograficzny "Zaczytani"

Na pewno teraz, kiedy zmuszeni jesteśmy do przebywania w domu lub na przydomowym ogródku, wielu z Was sięgnęło lub sięgnie po książkę. Poproście starsze rodzeństwo lub rodziców o zrobienie zdjęcia lub sami zróbcie zdjęcie komuś z czytających domowników i prześlijcie na Teams w grupie "Jesteśmy razem" oraz "Nasze miejsce" dla klas starszych. Jeśli rodzice wyrażą zgodę najlepsze zdjęcia opublikujemy na Facebooku na stronie szkoły. Spróbujcie swoich sił jako młodzi fotografowie, może odkryjecie w sobie talent do robienia zdjęć, a może już go macie.
Zdjęcia ocenimy wspólnie z Panią Pedagog i wybierzemy najlepsze.
Serdecznie zapraszam i pozdrawiam Was wszystkich

piątek, 3 kwietnia 2020

Jak możemy się chronić przed koronawirusem?


W jaki sposób myjemy ręce?  Uczyliście się tego w szkole. w celu przypomnienia wkleiłam plakat.



Kwarantanna – przymusowe czasowe odosobnienie ludzi, zwierząt, roślin lub towarów, co do których istnieje podejrzenie, że mogą być roznosicielami chorób zakaźnych. Stosuje się w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się epidemii lub epizootii. Wikipedia


czwartek, 2 kwietnia 2020

Mini konkurs czytelniczy

Dzisiaj jest Międzynarodowy Dzień Książek dla Dzieci. Przypada on 2 kwietnia w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Na wybór takiego patrona miał wpływ fakt, że jego baśnie znane są na całym świecie.
W tym dniu mam dla Was propozycję zabawy. Wykonajcie ilustrację do wybranej baśni. Praca może być wykonana dowolną techniką, czyli namalowana, narysowana, w formie wyklejanki lub inna. Dajcie upust swojej fantazji i świetnie się przy tym bawcie. Do wykonania pracy możecie też zaprosić starsze lub młodsze rodzeństwo.

Dla uczniów klas 5 i 6 mam inną propozycję. Napiszcie w komentarzu krótką recenzję ulubionej książki z dzieciństwa. Napiszcie co Wam się w niej podobało i dlaczego to właśnie ona jest tą ulubioną.
 Moją ulubioną książką była "Cudowna podróż" Selmy Lagerlof. Opowiada o pięknej przyjaźni chłopca i dzikiej gęsi, na grzbiecie której chłopiec przemierza wiele krajów i spotykają go różne przygody. Jeśli chcecie posłuchajcie.
 Zapraszam
https://www.youtube.com/watch?v=xFBf8m0Gtgo

środa, 1 kwietnia 2020

Sewernocka

Drodzy uczniowie dzisiaj o 19.00 aktor teatralny i filmowy Andrzej Seweryn będzie czytał opowiadania Ks. Jana Twardowskiego. Wystarczy włączyć jego profil na Facebooku i możecie odprężyć się słuchając. To już 10 odcinek cyklu Sewernocka, możecie więc posłuchać również innych utworów czytanych przez p. Andrzeja. Polecam

https://www.facebook.com/watch/Andrzej-Seweryn-Official-108534310582642/

Andrzej Seweryn to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Grał w wielu filmach polskich i francuskich, występował na scenie teatru  Ateneum i Comedie Francaise.
Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej podaję Wam link.

https://culture.pl/pl/tworca/andrzej-seweryn