czwartek, 23 kwietnia 2020

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


   Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto obchodzone w ponad 100 krajach na całym świecie. To dzień pisarzy, poetów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa. tego dnia odbywa się wiele wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, konkursów, a księgarnie przygotowują różne akcje promocyjne. 

   Święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa  de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.



                                          https://www.gandalf.pl

    Na obrazku widzicie książki. Pierwsza po lewej stronie to gliniana tabliczka, na której znaki (litery) robiono specjalnym rylcem, potem te tabliczki suszono lub wypalano, aby nadać im trwałość.

    Kolejna to zwój papirusowyPapirus – materiał pisarski otrzymywany z rośliny o tej samej nazwie występującej w Egipcie. Łodygi trzciny papirusowej krajano na cienkie paski, które układano na desce, przykrywając drugą warstwą pasków, prostopadle do poprzednich. Po zwilżeniu wodą, ubijano kamieniem lub drewnianym młotem lub prasowano. Wydzielający się sok sklejał paski w jednolitą masę. Następnie wygładzano kością, muszlą lub fiszbinem, suszono na słońcu, pojedyncze arkusze papirusu sklejano we wstęgi, z których powstawały zwoje. 

Następne już bardziej przypominają współczesne książki. Taka jej forma to kodeks

Kodeks - forma książki powstała u schyłku czasów antycznych zamiast wcześniejszego zwoju. Było to kilka ze sobą związanych tabliczek woskowych. W podobny sposób w średniowieczu zaczęto składać karty pergaminowe, tworząc z nich poszyty i składki o różnej ilości kart, przytwierdzane do drewnianych tabliczek jako okładzin. Ta nowa forma książki kształtowała się zapewne w ciągu II i III wieku n.e., upowszechniła się zaś ostatecznie w IV i V wieku. W średniowieczu kodeks był już jedyną formą książki z kartami pergaminowymi, a później papierowymi.

Ostatnia to czytnik e-booków. Być może w przyszłości zastąpi tradycyjną książkę, albo nadal będą ludzie, którzy kochają tradycyjny szelest papierowych kartek, zapach farby drukarskiej, a może zostanie wymyślone coś innego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz