wtorek, 12 maja 2020

Książka czy film?


Obrazek artykułu

Fani literatury twierdzą, że dobrej powieści nie jest w stanie zastąpić żadna ekranizacja. Miłośnicy kina zastanawiają się jednak, skąd to przekonanie? Dlaczego książka jest lepsza niż film? To pytanie, które wciąż wywołuje żywe dyskusje.

Książka jest lepsza niż film, ponieważ pozwala na tworzenie własnych wyobrażeń.
Stopniowo poznając zapisaną historię, zostajemy zmuszeni, by posłużyć się wyobraźnią. Na podstawie opisanych szczegółów, w myślach będziemy tworzyć wygląd bohaterów, scenerię, miejsca, czy krajobrazy. W przypadku filmów ta przyjemność okazuje się zbędna. Pozostaje nam zaakceptować przedstawione obrazy.

Czytanie książek lepiej niż oglądanie filmów redukuje stres i szybciej pozwala zapomnieć o codziennych problemach.
 Jeden z przyjemniejszych sposobów na poprawę humoru to czytanie książek. Oczywiście dobry film także zdoła polepszyć nam nastrój, ale nie najlepiej poradzi sobie z odwracaniem naszej uwagi od codziennych problemów. Aby czytać ze zrozumieniem i móc wczuć się w poznawaną historię, musimy być w pełni skoncentrowani na tekście. Oglądanie filmu tego nie wymaga, dlatego bezmyślnie wpatrując się w kolorowe obrazy, nadal możemy myśleć o czymś zupełnie innym.

Czytanie książek jest lepsze od oglądania filmów, ponieważ powoduje korzystne zmiany w mózgu.
Na podstawie badań już w 2013 roku dowiedli tego naukowcy z Emory University.  Zauważyli, że w trakcie czytania, ludzki mózg podejmuje wzmożoną pracę, a dzięki temu w neuronach zachodzi szereg korzystnych zmian. Tego efektu nigdy nie osiągniemy podczas oglądania filmów. 

Czytanie książek poprawia pamięć.
Oglądanie filmów nie wykazuje takich właściwości.  Wystarczy każdego dnia przynajmniej godzinę czytać książkę, by utrzymać pamięć w dobrej formie. 

Czytana książka pozostawia w pamięci trwalszy ślad niż obejrzany film.
Dzieje się tak dlatego, że czytanie książki wymaga pełnej koncentracji i zajmuje więcej czasu niż oglądanie filmu. Ponadto, w trakcie poznawania opisanej historii posługujemy się wyobraźnią, starając zobrazować w myślach treść. Wytworzone tą drogą obrazy staną się elementem naszej pamięci, który nie zatrze się tak szybko, jak obejrzany na ekranie obraz.

Czytanie książek jest lepsze od oglądania filmów, ponieważ pozwala uczyć się ortografii i interpunkcji.
 W trakcie czytania zapoznajemy się z zapisem tekstu, czyli mimowolnie uczymy się poprawnego konstruowania pisanych wypowiedzi. Wyraz rejestrowany wielokrotnie zapisuje się w pamięci poprawnie.

Oczywiście każdy z nas może mieć odmienne zdanie na ten temat. Zapraszam do dyskusji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz